POLECANKO #1


Cześć i czołem!
Post miał być dzisiaj inny, ale ze względu na święta chcemy oszczędzić Wam ciężkich tematów i naszych felietonowych rozmyślań. Dlatego inaugurujemy dziś nowy rodzaj postów na naszej stronie - POLECANKO. Pewnie kojarzycie ten dział z naszych podcastów. Co tydzień polecałyśmy wam coś co przykuło naszą uwagę w ostatnim czasie. Mimo że nie ma odcinków chcemy podzielić się z wami naszymi perełkami. Zatem dziś prezentujemy pierwsze zbiorcze Plecanko - może zainspirujemy was do czegoś ciekawego?

KATEGORIA: Serial

Karolina - "Peaky Blinder"

Jednym z moich ulubionych seriali jest “Peaky Blinder”. To z kilku powodów, przede wszystkim język. Cudowny akcent aktorów. Mogłabym słuchać ich bez przerwy. Gra głównego aktora - Cilliana Murphyego jest bez błędna. Cały serial opiera się na historii rodziny Shelbich. To cyganie, którzy osiedli w Birmingam. Tommy - głowa rodziny i weteran I wojny Światowej próbuje pomnożyć swój majątek „inwestując”. Te interesy zdecydowanie odbiegają do legalnych. Jaka cenę będzie musiał zapłacić klan Sheblych za swoje szemrane interesy i luksusowe życie? 

Sandra - "Dom z papieru"

Tego serialu chyba nikomu nie muszę przedstawiać. Jedni nazywają go zwykłą hiszpańską telenowelą, inni za światowy hit. Ja klasyfikuję się do tych drugich. Dawno nie oglądałam serialu, który tak by mnie wciągnął – zwłaszcza najnowszy sezon. Plan jest pozornie prosty – napad na Mennicę Narodową Hiszpanii, ale kiedy w grę wchodzą emocje nic nie jesteś w stanie zaplanować. Z odcinka na odcinek zastanawiasz się jakim cudem to wszystko jest tak dobrze zorganizowane i nawet kiedy wszystko się wali – zaraz jest plan B i wracamy na właściwe tory. No i jest jeszcze jedno pytanie. Jak to jest możliwe, że Profesor ogarnia grupę tak niezdyscyplinowanych osób. Jeśli macie dużo czasu polecam, bo wciąga na maxa!

KATEGORIA: Film

Karolina - "Słomiany wdowiec"

Postanowiłam sięgnąć do klasyków, bo choć może nie są tak łatwo dostępne to jest w nich jakieś niesamowite piękno i klasa. Na bank znacie amerykańską aktorkę, której piękno, a szczególnie czerwone jak krew usta przyciągały prze ekrany tysiące. Marlin Monroe wciela się w rolę, powiedzmy sobie szczerze, niezbyt rozgarniętej sąsiadki w typowej amerykańskiej kamienicy. Kiedy poznaje nowych sąsiadów zaprzyjaźnia się z “mężem” zostawionym na czas wyjazdu na jaki udaje się “żona z synem”. Nowa sąsiadka okazuje się niezwykle sympatyczna, a co ważniejsze często potrzebuje pomocy swojego sąsiada. W ten sposób para poznaje się co raz bardziej korzystając z nieobecności rodziny mężczyzny.
Słynna scena, w której aktorka staje na kratkach a silny podmuch wiatru podwiewa jej sukienkę to właśnie fragment tego filmu. Jak skończył się ten romans? Tę zagadkę pozostawię dla was. 

Sandra - "Joker"

Film, który urzekł mnie do reszty. Na temat samej gry aktorskiej Joaquin Phoenix’a można napisać osobny artykuł – może kiedyś to zrobię. Natomiast sam film to piękna opowieść o tym jak można zniszczyć psychikę człowieka. "Joker" w reżyserii Todda Philipsa diametralnie zmieni wasze postrzeganie najsłynniejszego psychopaty i sadysty z komiksowego uniwersum DC. To nie jest zwykła etiuda o narodzinach największego przeciwnika Batmana. Przechodzimy z Arthurem przemianę. Mimo że Joker kojarzony jest z szerokim uśmiechem to po zobaczeniu tego filmu wcale nie będzie wam do śmiechu. Ta produkcja wywołuje refleksje, których chyba nikt się nie spodziewał, a najbardziej zapadającym w pamięć zdaniem staje się "Oby moja śmierć miała więcej sensu niż moje dotychczasowe życie".

KATEGORIA: Książka

Karolina - "Zemsta i przebaczenie" Joanna Jax

A właściwe saga. “Zemsta i przebaczenie” to seria 6 książek opisujacych los mieszkańców jednej z Polskich wsi. Bohaterowie przyszli na świat po zakończeniu I wojny światowej, znali się i wychowywali razem. Niestety tragedia II wojny światowej wywróciła ich życie do góry nogami. Autorka świetnie uchwyciła klimat tamtego czasu. Opisy są przejmujące, ale nie obrzydliwe. Potrafi wciągnąć każdego. Świetnie napisane postaci. Ich wielowymiarowość sprawia, że już po kilku rozdziałach mamy wrażenie, że znam ich równie dobrze co oni siebie nawzajem. Nie łatwo opisać sagę w kilku zdaniach, ale obiecuje, że sięgając po twórczość Joanny Jax dostaniecie dawkę historii na wysokim poziomie.
  

Sandra - "Szczerze" Donald Tusk

Tę książkę dostałam od Baby numer 1. Nie ukrywam, że na początku byłam bardzo sceptycznie do niej nastawiona, ale już po pierwszych stronach zmieniłam swoje zdanie. To nie jest książka o wojnie polsko-polskiej, jeżeli tego oczekujecie to polecam inne publikacje. Donald Tusk na papierze zamknął po prostu - swój dziennik. Bardzo dobrze czyta się o życiu codziennym byłego Przewodniczącego Rady Europejskiej. Zaglądamy za kulisy europejskiej polityki, a na to wszystko patrzymy okiem byłego Premiera RP. Dzień po dniu towarzyszymy jego pierwszym krokom w nowej roli, poznajemy kulisy europejskiej polityki i śledzimy najbardziej dramatyczne wydarzenia ostatnich lat: zamachy terrorystyczne w Paryżu i Brukseli, kryzys uchodźczy, śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, niekończące się negocjacje w sprawie Brexitu. Polecam każdemu – bez względu na preferencje partyjne.

KATEGORIA: Muzyka

Karolina - Sanah

Pomijając mój fatalny gust muzyczny (zapytajcie Sandry) ostatnio wciągnęłam się w słuchanie Winony Oka oraz Sanah. Pierwsza z pań z pochodzenia jest Szwedką, ale utwory nagrywa w języku angielskim. Bardzo przyjemna muzyka i jej jedwabisty, ale silny głos idealnie pasują do wieczornej herbaty.
Sanah budzi we mnie jakąś nostalgię. Wszystkie jej piosenki są do siebie w pewien sposób podobne, ale zarazem inne. Początków teksty wydawały mi się trywialne, ale im dłużej jej słucham, dochodzę do wniosku, że kryje się za nimi chęć opowiedzenia jakieś historii. Dodatkowo estetyka jej teledysków jest NIESAMOWITA. Koniecznie sprawdźcie. 

Sandra - Margaret "Nowe Plemię"

Z twórczością Margaret miałam kiedyś duży problem - nie był to mój klimat. Jednak jakiś czas temu usłyszałam w newonce.radio utwór Przebiśniegi, który promował zbiórkę pieniędzy na Fundację Rak'n'Roll. To zupełnie inna Margaret. Niedługo po tym artystka opublikowała utwór Nowe Plemię i jak sama śpiewa jest to "nowy kierunek". W mojej opinii Margaret nareszcie znalazła swój vibe w muzyce. Tekst jest trochę feministyczny, ale razem z beatem konkretnie wpada w ucho. Sam klip, nie przypadł mi do gusty,a le nadal najważniejsza jest muzyka. Nie schodzi to z mojej playlisty na Spotify. Soją drogą wpadajcie mam dla Was zbiór utworów, które podnoszą mnie na duchu w czasie kwarantanny. Znajdziecie na niej dosłownie wszystko od Organka po Quebonafide.

KATEGORIA: Inne

Karolina - Śledztwo pisma

Śledztwo pisma to serial podsactowy ( PIERWSZY W POLSCE! o tym nie da wam zapomnieć sam autor rozpoczynając każdy odcinek od tej informacji). To serial zamknięty w 6 odcinkach, opowiadający o dziwnym małżeństwie, które pomimo wielokrotnego złamania prawa nigdy nie zostało skazane. Autor – dziennikarz Pisma zajmował się sprawą przez wiele miesięcy zgłębiając historię zarówno mężczyzny jak i kobiety. Materiał zdecydowanie dla ludzi o mocnych nerwach. Historia jest straszna, przejmująca, budzi grozę i zostawia z pytaniem, jak to możliwe, że ta dwójka pozostaje na wolności. To historia mistrzów manipulacji, którzy wykorzystają każdą sposobność, żeby kierować ludźmi. Powtórzę, to nie jest podcast dla wrażliwych ludzi. Czytać kryminały jest zdecydowanie łatwiej, przecież to historie zmyślone, zamknięte na kartach. Wsłuchując się w głosy ofiar, w głosy pracowników opiek społecznych, którzy alarmowali to zdecydowanie inny kaliber bagażu emocjonalnego. Każdy odcinek ma ok 40-60 minut, ale nie polecam słuchać tego w całości. To co usłyszycie tam, to reportaż oparty na faktach. Nie chce was straszyć, ale możliwe, ze po zapoznaniu się z ta historia nie będziecie już tacy ufni wobec innych.

Sandra - Wydarzenia on-line


Nie wiesz co robić w czasie kwarantanny? Oprócz czytania tekstów na stronie Bab możesz na przykład posłuchać muzyki „na żywo”. Oczywiście bez wychodzenia z domu. Wielu artystów decyduje się na koncerty z domowych zakątków. Krzysztof Zalewski, Daria Zawiałow, Skubas, KARAŚ/ROGUSKI i wieeeelu innych. Oczywiście wstęp za darmo – gdyby ktoś miał wątpliwości. Ciekawe urozmaicenie dla domowej nudy. Uwierzcie najlepsze co mogło mnie spotkać to internetowy koncert Pana Zalewskiego zaraz po wykładzie z historii. Warto obserwować harmonogramy e-koncertów na Facebooku. Jak ktoś nie lubi słuchać muzyki to można wybrać się do teatru. Na przykład Teatru Nowego w Poznaniu, który emituje swoje spektakle przez YouTube. Jeszcze przed epidemią czaiłam się na sztukę STAN PODGORĄCZKOWY. BIBOBIT/OSIECKA. Mogłam go spokojnie obejrzeć z domowej kanapy, w całkiem dobrej jakości. Repertuar kolejnych transmisji znajdziecie na Facebooku.

Jak widzicie mimo tego trudnego i nie oszukujmy się - nudnego okresu - w internecie można znaleźć wiele ciekawych aktywności, na które wcześniej nie mieliśmy czasu. Mamy nadzieję, że jesteście bezpieczni i zdrowi w domach, a całą sytuację traktujecie na poważnie.
Ściskamy i ślemy duuuuuużo ciepła
K&S

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dlaczego odeszłam z polityki młodzieżowej? - Sandra

Przeżyć - Yeonmi Park - Karolina